Stnizmus
A stnizmussal val kapcsolat soha nem elszigetelt problmaknt jelentkezik. A legtbb tizenves a sttsg erihez val vonzdsa mellett drogot, alkoholt fogyaszt, s rendszeresen cserlgeti szexpartnereit. Egyrtelmen kimutathat, hogy a stnizmus hljba keveredett fiatalok legtbbszr elgtelenl mkd csaldok gyermekei, olyan tizenvesek, akiket szleik vagy magukra hagytak lelki bajaikkal, vagy a ltszatgondoskods ellenre egyszeren magnyosak. Az okkultizmus egyik amerikai szakrtje, Dr. John Cooper szerint a stnizmus btortja a tizenvesekre jellemz minden indulat gtlstalan kifejezst – ide rtve a lzadst, az ellenllst s az egynieskedst, ugyanakkor nem ad pozitv, racionlis keretet azoknak, s totlisan tmad minden szocilis, csaldi s vallsi kapcsolatot s rtket.
A stnimds rgta ltezik. Nem a „stt” kzpkor termke, s nem is mlt el azzal. Ellenkezleg, a huszadik szzadban szinte renesznszt li. Br a kzfelfogs legfeljebb jpofa, muland divatot lt benne, a „jtkos stnizmus” is komoly kvetkezmnyekkel jrhat.
Annak, aki tisztba akar jnni a stnizmus elterjedtsgvel, igen szles krben kell tjkozdnia. A stnimds nem egyszeren ritulk formjban nyilvnul meg, hanem – legfkppen a tudatlansgnak ksznheten – mra mr beszivrgott az let szinte minden terletre. Az okkult ritualizmus klnfle formit a ponyvaregnyektl a mdiig sok csatorna npszersti. Az egyik leghatkonyabb npszerst mfaj a horror: knyvben, viden, CD-ROM-on korltlan vlasztk vr a „thriller”-rajongkra. Magyarorszgon is kedveltek a npszer horrorszerz, Stephen King regnyei, amelyek a rettegs s a hall izgalmt knljk az arra vgy nagykznsgnek. Knyveiben alapmotvumnak szmtanak a vmprok s a szrnyeteg pszichopatk, a jvendmonds, a ksrtetjrs.
A stnizmus msik f terjesztje a rockzene, amelyen keresztl a divat rvn a tindzserek jelents rszt elri. A heavy metal zent jtsz rockzenekarok sokszor okkult jeleket, szimblumokat hasznlnak ltzetkn, lemezbortikon, s gyakran dalszvegeikben is a Stnt dicstik. Sok fiatal csak klssgeknek tekinti ezeket, de a gyengbb szemlyisg, befolysolhat kamaszok knnyen kerlhetnek ltala a stnista okkultizmus hatsa al. Klnsen igaz ez akkor, ha a divatnak hdolva, kedvenceik ltzett utnozva magukra ltik az obskurus szimblumokat, ezzel mintegy jelt adva, kinyilvntva szimptijukat az okkult vilg fel. A hetvenes-nyolcvanas vek egyik legnpszerbb zenekara, az ausztrl AC/DC „Highway to Hell” (t a pokolba) cm albumnak bortjn az egyttes nekese a Stnt idz alakban, szarvakkal s bojtos farokkal lthat. Egyik dalszvegk bizonytottan motvumot szolgltatott egy 1985-ben Amerikban trtnt brutlis gyilkossgsorozathoz, amelynek elkvetje az egyttes rajongja volt. Tevkenysge megdbbent pontossggal idzte fel az AC/DC „Night Prowler” (jszakai portyz) cm dalnak vilgt. Hasonl npszersgnek rvend az Iron Maiden zenekar, amelynek kedvenc tmi a varzsls s a barbrsg, s akik els sikeres lemezk leghresebb szmt az Antikrisztusnak dedikltk. A vrontsrl, szadista gyilkossgokrl s rdgi ceremnikrl nekl Megadeth nekese kevss meggyzen azzal rvel, hogy br ismerik a dalaikban megjelen tmkat (varzsls, stnista ldozatok, belek kiontsa), gymond „nem helyeslik” azokat. Ez azonban nincs rrva lemezeikre, gy a zenjket teljes odaadssal hallgat fiatalokra ugyanolyan igz hatssal brnak ezek a dolgok, mintha bevallottan propaglnk azokat.
ppen ilyen hvvel hirdeti a hbort, a kbtszert s az agyonverst a Metallica, melynek koncertjeit a kznsg „Halj meg! Halj meg!” kntlsa ksri. Ms egyttesek is elszeretettel vlasztanak stnista kapcsolatokat s az okkultizmus irnti szimptit sejtet neveket, mint pldul Satan, Sodom, Black Sabbath vagy Possessed (Megszllottak). |